top of page

Правила ефективного навчання

Привіт, друзі. Сьогодні хочу поділитися моїми базовими правилами щодо ефективного навчання. Скоріш за все, більшість вам знайома.


як навчатися ефективно

Я дуже люблю вчитися, засвоювати нові навички, спеціальності та роблю це все доросле життя. Десятки курсів, кілька практичних професій: копірайтер, головний редактор, PR-менеджер, контент-маркетолог, SEO-оптимізатор, керівник відділу контенту, не кажучи вже про побудову власного бізнесу 🙂


А ще так вийшло, що часто навчаю інших. Спочатку сама набирала недосвідчених авторів, потім була головним редактором в іншій навчальній студії.


Та й зараз у нас склалися певні стандарти, яким мало хто відповідає після бірж чи вільного плавання. Тому для мене завжди важливо, щоб люди хотіли та могли вчитися. І допомагають їм у цьому такі прості, але важливі правила.

 1. Не змінюйте своїм планам з першою спокусою. Збиралися дивитися лекцію, а раптом друзі покликали на каву. Звісно, тільки вам вирішувати, але ваші плани та ваше життя не повинні прогинатися під інших. Абсолютно нормально ставити свої цілі в пріоритет, а не бігти пекти пиріжки, якщо раптом чоловікові захотілося.

 2. Шукати рішення, а не причину. Дуже не люблю, коли співробітники займають незрілу позицію: «а я не зробив це, тому що це і це». Таку ж позицію не рекомендую займати стосовно навчання. «Немає часу, зараз ще одна серія, це все одно не для мене, у мене не вийде» — все це порожні виправдання. У мотивованої людини немає проблем із тим, щоб почати та закінчити. А ваша мотивація — ваша відповідальність, а не тих, хто вас оточує.

 3. Екологічне середовище. Вчіться там, де вас будуть підтримувати, допомагати, де вам будуть пропонувати влучні варіанти, а не будуть оцінювати, лаяти, дорікати.

 4. Немає «погано» чи «добре». Кожен з нас правий у момент прийняття рішення. Якщо рішення виявилося помилковим, це нормально. Помиляються ВСІ.

 5. Найгірше питання — яке вирішили не питати. Не треба соромитися запитати у досвідченого колеги, наставника, як щось зробити. З чиєюсь допомогою ви будете рухатися набагато швидше. В інтернеті можна знайти відповіді на будь-яке питання. Але ми з якоїсь причини купуємо курси. І ця «з якоїсь причини» полягає в систематизації знань, зворотному зв'язку, середовищі, яке підтримує. Це часто того варте.

 6. Навички можна засвоїти на практиці. Якщо ви щось прослухали та не зробили, навіть якщо 5 разів підряд записали на папері, це зітреться з пам'яті. Впроваджуйте одразу нові знання. Тому так цінні навчання з практичними заняттями.

 7. Немає знань або технік, які ви не зможете освоїти. Коли я тільки прийшла у професію, SEO-оптимізаторок практично не було. Це вважалося «чоловічою» справою. І подивіться, скільки їх зараз. Всі перепони тільки у вас в голові.

 8. Результатів допомагає досягати проактивність. Будьте проактивними, це в ваших же інтересах. Ви можете виконувати одну й ту саму роботу роками, а можете попросити підвищення, заглибитися в якусь концепцію, придумати, як робити ті ж дії краще чи швидше.

 9. Коли ми ділимося знаннями, ми не відриваємо від себе, ми збагачуємо себе. Помилкова позиція — чомусь навчитися та сидіти над цим, як Кощій над золотом. Ми в студії постійно ділимося знаннями та практиками. Від цього у нас не стало менше клієнтів або можливостей. Зате з'явилося більше однодумців і нетворкінгу. Якщо ви вчитеся в групі, поділіться з іншими своїми інсайтами. Виграють усі.

 10. Добре спати та харчуватися — основа продуктивної роботи та навчання.

 11. З будь-якого навчання можна винести щось корисне. Навіть якщо ви не дізналися в теорії нічого нового, ви можете помітити нову техніку, підхід, завести нові знайомства зрештою.

Та останнє. Не забувайте аналізувати: що було зроблено добре, а де можна було краще. Приймайте конструктивну критику з подякою, а неконструктивну посилайте якомога далі 😂


9 переглядів0 коментарів

Comentários


bottom of page